Līču-Lanģu klintis

Vieta: Līču-Lanģu klintis, pie Liepas

Distance: 5km, 2h

GPX trace: http://www.endomondo.com/workouts/105057261

Dalībnieki: Valdis, Karīna

Ekipējums: pārgājienu zābaki, lietus jaka, džemperis, cepure, cimdi, mugursoma, tēja termosā, AXA batoniņi, rieksti un rozīnes, Canon EOS300D

Karte:

Lodes ķieģeļu rūpnīca, Liepā

Šodien bija lieliska diena – man un Karīnai izdevās izrauties uz pāris stundām no saviem apzinīgo vecāku pienākumiem un ar sieviņu divatā doties nelielā pārgājienā. Tika izspēlētas divas opcijas – sport&pleasure vai pārgājiens. Dažu, mums vien zināmu iemeslu dēļ, tika izvēlēts pēdējais – dosimies divatā skaistā pastaigā.

Man ir viena mīļa vieta Latvijā, ne īpaši tālu no civilizācijas, un tomēr pietiekami nezināma plašiem pūļiem – Līču-Lanģu klintis. No mūsu Siguldas mājas tās atrodas ap 40min braucienā, netālu no Cēsīm, pie Lodes ķieģeļu fabrikas. Šīs klintis ir Latvijas Republikas aizsargājams ģeoloģisks objekts  – dabas piemeneklis –
Abi ar Karīnu bijām ļoti operatīvi un jau 11am bijām gatavi doties. Bērni tika nodoti mūsu jaunajai un vienmēr smuki apģērbtai auklītei Evitai (kas gan morāli dabūja šodien pamatīgi ciest, jo viņas perfekti tīrās dzeltenās džinas pie ierašanās mūsmājās pamatīgi samīļoja Grēta 🙂
No Lodes ķieģeļu fabrikas autostāvvietas devāmies drošu skatu cauro pašai ķieģeļu fabrikas teritorijai. Tas pats par sevi jau ir iepaidīgs izgājiens – tu var redzēt milzu kaudzēs sakrautus uz paletēm sakārtotus tikko svaigi izceptos Jančus, Sarmītes, parastos un skrāpētos Bruņus. Aso Janci utml. Tie visi ir konkrēti dažādi ķieģeļu produktu nosaukumi. Piemēram, Jancis – tas ir parastais caurumotais sarkanais ķieģelis. Sarmīte – tas ir dzeltenīgs ķieģelis, visticamāk, ar balto smilšu piejaukumu. Vecais Brunis – tas jau ir kā vecais Brunis – brūnganīgi sarkanīgs ķieģelis.
Izgājuši cauri rūpnīcai devāmies pa ceļu lejā uz Gauju. Arī pats ceļš liecināja par apkārtnē notiekošo ražošanu, jo bija izcili mālains. Man šķiet, ka grimām līdz pat potītēm pilnīgi sarkanā masā. Jo tuvāk Gaujai, jo slapjāks palika, bet māls vismaz beidzās.

Karīna pie Līču-Lanģu klintīm

Nonākot pie Gaujas atradām neizteiksmīgu taciņu, kas gāja pa labo roku un virzījās uz Z, augšup gar Gauju. Šeit ir svarīgi, ka nesekojam Gaujas krastam, bet riskējot nonākt pilnīgos džungļos, tomēr dodamies iekšā mežā. Pēc 100..200m taciņa jau kļūst izteikta un arī klintis sāk parādīt savu skaisto vaigu. No sākuma pamatīgi daudz strautiņi mums aizšķērso ceļu – visi ārkārtīgi dzelžaini un arī ar nelielu sēra smaku. Varbūt tas ir māla slāņa veidošanās papildprodukts – miljonu gadu garumā organikai pūstot un veidojot mālus, veidojas arī sērs, kas kopā ar ūdeni izdalās no milzīgajām klintīm un strautiņu veidā dodas uz Gauju.
Brīnoties par skaistajām milzīgajām klintīm un apkārtini virzījāmies uz priekšu nesteidzoties.

Ūdens šļācas no klints
Latvju rakstu nokrāsas

Klinšu nokrāsas bija īpaši skaistās Latvju krāsās. Karīna pat palūdza man tās tieši tā arī nobildēt, lai “tos latvju rakstu toņus var pilnībā redzēt”.

 

Ūdenskritums

Kaut kur pārgājiena vidusdaļā mums savu čalojošo valodiņu rādīja 4…5m augsts div-pakapāju ūdenskritums, kas pēc vakardienas lietiem bija sirsnīgi atdzīvojies. Dzenis turpat kokā centās no visas sirds, lai savu meža daktera takts ritmu padarītu skaļāku, par ūdenskritumu. Nu nez vai viņam tas izdevās.

Apsūnojušā klints
Papardes

Īpaši mums patika papardes, kas savu mājvietu atradušas uz klintīm visā to augstumā, un kopā ar mitrajām sūnām veido sava veida simbiozi – sūnas saglabā mitrumu, papardes sausajā laikā ar savām lapām nosedz sūnas un neļauj tām izžūt.

Kaut kur klintīs 4m augstumā smilšakmenī izgrebta līdakas forma.

Tad mūsu skatam pavērās viena no augstākajām vertikālajām klinšu sienām – >15m augsta, gandrīz kaila un pilnīgi vertikāls smilšakmens atsegums. To caurvij pamatīgas lietus ūdeņu un citu ģeoloģisko procesu radītās plaisas, kas noteikti ielīgsmotu sirdi ikvienam bolderinga piekritējams. Labi, ka viņi šeit nebrauc, jo smilšakmens jau tāds trausls materiāls – daudz neizturētu. Sadruptu.

Koks pie smilšakmens klints

 

Valdis un Karīna pie vienas no augstākajām klinšu sienām

Nonākot līdz smišakmenī izgrebtajām alām un lodziņiem, nenoturējāmies un iejutāmies bērnu jūtās pa tām ložņājot.

Valdis nedaudz pakāpies
Karīna skatās pa klints sienā esošo lodziņu
Ģērbonis
Dīvaini izlocītie koki

Turpat arī izdzērām mūsu ņammīgo upeņu tēju 🙂

Sēnes uz kokiem. Citplanētiešu rociņas 🙂

Tā nu mēs soļojām un soļojām un čalojām līdzīgi kā strautiņi zem mūsu kājām, un priecājāmies par to skaistumu, kas Latvijā ir atrodams. Atpakaļceļā devāmies atkal cauri rūpnīcas teritorijai, tomēr no citas puses. Redzējām, kā no viena no angāriem milzu mutuļos nāca tvaiks. Mūsu minējums bija, ka tur žāvē ķieģeļus. Jančus, Sarmītes, Bruņus :))

Interesentiem iesaku izlasīt detalizētāku apkārtnes aprakstu, ko sagatavojis Viesturs Silenieks savā blogā:
http://silenieks.lv/2012/10/pargajiens-dzelzs-avots-licu-langu-klintis-un-tajas-atrodosas-alas-grivinu-iezies-lodes-malu-karjers/

Advertisements

4 thoughts on “Līču-Lanģu klintis

 1. Emils Mortulevs (@emmmils) November 4, 2012 / 9:18 pm

  Starpcitu tās papardes ir Saldsaknītes. aizsargājamas gan nav, bet tajā pašā laikā aug galvenokārt vietās kur ir smilšakmens atsegumi un ar tiem saistīti strautiņi, tātad gluži pa labi pa kreisi nemētājās.

  • valdisj November 5, 2012 / 1:56 am

   Paldies, Emīl, par informāciju. Interesanti. Saldsaknītes.

  • karinajanova November 5, 2012 / 1:06 pm

   Tad jau varbūt to saknes ir saldas un ēdamas?

 2. Agnese November 16, 2013 / 11:27 am

  Vai vari lūdzu atsūtit gps uz e-pastu, izskatās, ka endomondo svešiem pieeja ir bloķēta.

  fodza@inbox.lv

  Paldies jau iepriekš,

  Agnese

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s