Kijeva – pilsēta pauguros

Ir pienācis vakars un gara darba diena ir gandrīz beigusies. Tagad man ir nedaudz iedvesma padalīties, ko es esmu Kijevā sadarījis un ieraudzījis.

Šī bija viena no tām retajām reizēm, kad neplānotu darba grafika nobīžu dēļ, man radās brīva pēcpusdiena, ko nebija ar ko aizpildīt. Nevienu mītiņu nevarēja sarunāt, pie datora nebija jēga sēdēt, jo nekas degošs nekarājās (nu ir jau, bet tās lietas var pagaidīt). Tad nu ņēmu kājas pār pleciem un devos staigāt. Biju nolēmis izstaigāt tādu nelielu aplīti un kā mērķi uzliku sev atrast vismaz 15 slēpņus. Tā kā Kijevā es nebiju slēpņojis, tad manā kartē bija pilnumpilns zaļo punktiņu, kas prasīt prasījās, lai tos pārvērš par jaukiem smaidiņiem (tie, kas zina, saprot).

Centrālajā laukumā

Kijeva mani pārsteidza ar savu reljefu – Dņepras labais krasts ir tikpat augsts, kā Gaujas senleja pie Siguldas – 80…100m pa vertikāli. Un daudzās vietās tas jau ir apbūvēts. Kijeva ir ārkārtīgi sena un šeit ir milzum daudz senu klosteru, turku un citu ieceļotāju un caurceļotāju raktas alas un slēptuves. Būvētās svētvietas. Arī vikingi šeitan ir paviesojušies, ceļodami uz augšu pret straumi pa Daugavu un tad pārceļot laivas uz Dņepru, lai kuģotu uz Melno jūru un tālāk.

Draudzības varavīksne - par godu Krievijas un Ukrainas tautu draudzībai
Draudzības varavīksne – par godu Krievijas un Ukrainas tautu draudzībai
Krievu pirts - ģērbtuve
Staigājot uzvalka kurpītēs pa sniegotajām Kijevas ielām, pamatīgi nosalu. Netālu no viesnīcas ieraudzīju Krievu pirti, un nolēmu pasildīt savas miesas tajā 🙂 Tiešām tradicionāli 🙂
Koffee bus :)
Coffee bus – autobusā var iekāpt, pasēdēt pie galdiņiem un padzert kafiju

Viss Kijevas labais krasts ir ar tādiem kā milzu zemes pikučiem – pakalniem – nomētāts un apbūvēts ar 5…7…9….20 stāvu mājām – gan Staļina megabūvēm, gan mūsdienīgām daudzdzīvokļu mājām. Un tam visam pa vidu ir daudz sensenu baznīcu, klosteru un piemenekļu no dažādiem vestures laikiem. Kijeva 2.pasaules karā tika gandrīz nopostīta, tāpēc vecpilsēta ir salīdzinoši maza un visas ēkas ir pārsvarā pēckara arhitektūras standartos ieturētas.

Neliela kafejnīca Kijevas vecpilsētā
Pastaigājoties Kijevas vecpilsētā, atradu ļoti stāvu bruģētu ieliņu, un uz tās, ārkārtīgi vecā koka namiņā, bija šāda jauka tradicionāla kafejnīca

Vasarā Kijevā ir silts un patīkams klimats (izņemot dienas, kad ir nepanesama svelme) – pilsēta ir zaļa un smaržīga, jo ir ļoti daudz stādījumu, parku un dārzu. Tomēr tagad, Janvāra vidū, līdzīgi Rīgai tā ir piedzīta pilna ar ūdeni dažādos tā agregātstāvokļos – gan ledus uz netīrītām ielām, gan sniegs parkos un dārzos, gan puskusis sniegs uz ielām un ietvēm, gan milzu sniega kaudzes stādījumu puķu dobēs gar baznīcām un ap klosteriem un pilsētas laukumiem.

Tie, kas nav ģeogrāfiskie ģēnīji, tiem noteikti būs interesanti zināt šo faktu – Černobiļa no Kijevas atrodas tikai ~100 km attālumā – tāpat kā Rīga no Valmieras.

Kijeva ir tikai 100 km attālumā no Černobiļas AES
Kijeva ir tikai 100 km attālumā no Černobiļas AES

Tieši pie pašas Černobiļas AES sākas Kijevas ūdenskrātuve, kas ir Dņepras uzpludinājums. Neviens jau nezin, un neviens jau nestāsta, bet man šķiet, ka šī ūdenskrātuve pēdējos 25 gados ir bijusi pamatīgs amortizētājs potenciālajam piesārņojumam, kas, sprādziena laikā un nedēļās pēc tā tikai nedaudz skāra šo miljonu pilsētu Kijevu. Lai vai kā – cilvēki šeit dzīvo, strādā un neparko nesūdzās. Aprunājos ik pa laikam ar kādiem vietējiem par šo tēmu un vienīgais, ko viņi saka, ka ir pieaudzis alerģiju slimnieku skaits, un ka visi, kas bija saindējušies ar radiāciju jau pārsvarā ir miruši vai invalīdi uz mūžu. Interesanti, ka neviens, ar ko esmu runājis, neapsver pamest Kijevu potenciāla nedaudz palielinātā radiācijas fona dēļ. Vienu lietu gan ievēroju – parkos, Dņepras kalnainajās nogāzēs ir diezgan daudz vēja slotu koku galotnēs. Tas tomēr norāda, ka kaut kāda mutācija ir notikusi. Labi – pietiks par šo nepatīkamo tematu.

Kijeva ir ļoti skaista pilsēta ar neticami senu vēsturi. Tā ir kādreizējā Krievijas galvaspilsēta un tamdēļ vien rekomendējama apskatei.

Ak jā – vakar 9 finds / 5 DNFs. No slēpņošanas viedokļa pilsētas centra slēpņi nav forši – pārsvarā micro un nekādas izdomas. Bet savu lomu, kā motivators pastaigām tie tomēr pilda labi J Nogāju 8km.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s