Amata 2013 – ūdensteātris. Lustūzis.

Kā jau katru gadu, tad, kad Amatā ūdens ir visaugstākais (+170cm virs normas un vairāk), mēs dodamies vērot, kā notiek laivošana, gūt iespaidus no ūdens varenības un cilvēka mazspēcības tā priekšā. Šodien vērotāju, kā jau parasti bija daudz. Parastais maršruts ir atstāt mašīnas pie Līgatnes-Kārļu tilta un tad pa Amatas taciņu aiztipināt līdz Lustūzim. Lustūzis ir smilšakmens iezis, kas iegūlis Amatā, savu vienu sānu sagriežot tieši perpendikulāri straumei. Līdz ar to šāda kombinācija nodrošina to, ka ap 20…30% nepieredzējušo braucēju klinti šturmē tieši sienā, un sekas ir diezgan paredzamas – laiva tiek piespiesta pie klints, ūdens ar milzu spēku satek laivā un to apgāž, savukārt laivotāji izlido no laivas un tiek, vairumā gadījumu, paskaloti zem klints un tad turpat 2m tālāk izskaloti atkal virs ūdens un laimīgi plunčājas tālāk. Kad mums vēl nebija tik daudz mazo, tad bija kaut kā drošāk – un es pats ar lielāko prieku braucu pa Amatu. Tomēr pēdējos gados esmu skatītāju rindās ar mazajiem pičupaunā un ar acīm baudu visu šo upes varenumu.

Pie Lustūža izskalotajā līkumā ir izveidojies dabisks amfiteātris – tur visapkārt sasēž cilvēki un bauda un iemūžina fotogrāfijās laivotāju sasprintās sejas, pārbolītās acis un abolūto bezpalīdzību, ja jau reiz nonākts tik tālu, ka laivu tūliņ apvels. Bet tās ir bailes apvienojumā ar respektu un sajūsmu par dabas varenumu – tāpēc viņi katru gadu tur atgriežas. Mēs arī 🙂

Lūk dažas bildītes no šodienas.

Timo kā parasti manā mugursomā
Timo kā parasti manā mugursomā
Priede
Priede
Gaidam laivotājus. Un tos, kas apgāzīsies.
Gaidam laivotājus. Un tos, kas apgāzīsies.
Pirmā 2013.gada varde
Pirmā 2013.gada varde
Un te nu viņi nāk. Sākums.
Un te nu viņi nāk. Sākums.
Tuvojas Lustūzim.
Tuvojas Lustūzim.
Pie Lustūža.
Pie Lustūža.
Zem Lustūža :)
Zem Lustūža 🙂
Šiem, savukārt, ļoti paveicās. Faktiski viņi bija pilnīgi droši kandidāti uz apgāšanos, jo ne tikai ļāva laivai piebraukt pie klints, bet par ar rokām no tās atspiedās. Tomēr - ūdens nepaspēja viņu laivā ielīt tik daudz, lai to apgāztu.
Šiem, savukārt, ļoti paveicās. Faktiski viņi bija pilnīgi droši kandidāti uz apgāšanos, jo ne tikai ļāva laivai piebraukt pie klints, bet par ar rokām no tās atspiedās. Tomēr – ūdens nepaspēja viņu laivā ielīt tik daudz, lai to apgāztu.
Bastijs iepriecinājies no laivām :)
Bastijs iepriecinājies no laivām 🙂
Lustūzis
Lustūzis
Hidru kolekcija
Hidru kolekcija
Dažiem nepietika :)
Dažiem nepietika 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s