Amatas taka ziemā

Maršruts: Tilts pār Amatu pie Kārļiem – Zvārtes iezis – Kārļi – Tilts pār Amatu pie Kārļiem

Distance: 16.5km, 3.5h

GPX: https://www.endomondo.com/workouts/454438823/461135

Dalībnieki: Valdis, Jēkabs, Grēta

Ekipējums: pārgājienu zābaki, T-krekls, flīcītis, ziemas jaka, cepure, cimdi, mugursoma

Foto: iPhone

Pārtika: tēja termosā, 1 apelsīns, 2 smalkmaizītes, āboli, mazā pica sunim, ūdens

Maršruts: Kārļu tilts - Zvārtes iezis - Kārļi - Kārļu tilts
Maršruts: Kārļu tilts – Zvārtes iezis – Kārļi – Kārļu tilts

Screen Shot 2015-01-05 at 00.21.38

Šis ir viens no maniem mīļākajiem pārgājienu maršrutiem Latvijā. Iemesli tam ir vairāki, bet galvenokārt tas man patīk dēļ upes nepārtrauktās šalkas, dziļajiem mežiem, pilnīgā klusuma (ja neskaita upes skaņas) nu un, protams, dēļ iespējas taisīt apļveida gājienu.

Kopīgais kāpums distancē nav liels, jo pārsvarā maršruts ved gar upi, ar pāris izņēmumiem, kur ir jāuzrāpjas kādas kraujas virsotnē. Tādas, ja pareizi atminos, visas distances garumā ir 2 vai 3. Apskatot GPX Endomondo var redzēt, ka viss pārgājiens gar upi ved līdzeni lejup no kalna (izņemot jau iepriekš minētos pāris kalniņus), bet tad, kad ir jāatgriežas atpakaļ uz auto, no Zvārtes ieža līdz pat Kārļiem ved nemitīgs kāpums.

Vairāk par pašu Amatas taku var izlasīt šeit: http://www.daba.gov.lv/public/lat/turistiem/apraksti/taka/amatas_geotaka/

Amatas_taka_01
Takas sākums ir ļoti kalnains

Ja taku veic tās pilnā garumā no Vidzemes šosejas tilta līdz lejas tiltam pār Amatu uz Līgatnes ceļa, tad takas garums pārsniedz 15km, un tas ir ļoti iespaidīgi priekš Latvijas. Protams, var jau izvēlēties Latvijas garāko pastaigu taku, kas sākas pie Ainažiem un beidzas pie Nidas – pastaigu gar Latvijas robežas Baltijas Jūras līniju, tad tā ir ~500km gara. Bet tomēr, ja ir vēlme atrast kādas takas iekšzemē, tās parasti nav tik garas un tāpēc Amatas taka to vidū izceļas.

Ainavu krauja
Ainavu krauja

Mēs šodien taku gājām posmā no Kārļu tilta, kas ir kādus 5km no takas sākuma. Mūsu mērķis bija iziet taku līdz Zvārtes iezim, un tad pa ceļu atpakaļ uz auto. Auto novietojām pie Kārļu zivjaudzētavas vārtiem, un devāmies ceļā. Šī bija pēdējā supergaro Ziemas brīvdienu diena un man nepavisam negribējās gulšņnāt mājās. Sieviņa ar mazajiem bija aizbraukusi uz Rīgu un es ar lielo puiku mājās saimniekojām. Gājienu sākām vēlu, ap 13:30, mums bija atlicis tikai pāris stundu dienas gaismas.

Amatas_taka_03Takas sākums ir izteikti kalnains, jo uzreizi no upes līmeņa ir jāpakāpjas kādus 60m, lai tiktu Ainavu kraujā, no kuras paveras jauks skats. Taka ir labi iezīmēta, ar nelieliem oranžiem rombiņiem uz kokiem, nomaldīties tamdēļ ir praktiski neiespējami. Arī tamdēļ, ka taka pati par sevi ir labi redzama. Pirms pāris gadiem šo taku gāju ar Karīnu, un tad mums izdevās nomaldīties, bija ziema, sniegs pāri ceļiem, un toreiz rombiņi nebija labi redzami. Tagad tie atjaunoti un viss ir čik čik, kā jau Eiropā pienākas 🙂

Amatas_taka_04

Amatas_taka_05

Amatas_taka_07Neskatoties uz to, ka šodien ir 4.Janvāris, upe ir vaļā, un to izmanto pāris laivotāji. Mēs redzējām 2 ekipāžas. Manas lielākās bažas bija par to, lai viņi laicīgi finišē, jo tumsā pa šādu krāčainu upi braukt ir ļoti riskanti. Bet šīs bažas ātri tika klīdinātas, jo laivas par mums kustējās vidēji 2x ātrāk.

Amatas_taka_08

 

Dzilnas iezis
Dzilnas iezis

Amatas_taka_10

Amatas_taka_11
Grēta ceļu izturēja godam, pa vidam nopeldējās, uzēda mazo piciņu un tik kātoja mums pa priekšu.

 

Amatas_taka_12

Gājienu finišējām jau tumsiņā, iededzām lukturus, lai mašīnas mūs labi varētu redzēt. Stundas laikā, kamēr kātojām no Zvārtas ieža līdz auto pie Kārļu tilta, sastapām 3 auto. Kad vien bija iespējams, mēs lampiņas slēdzām ārā, jo pustumsa rada pavisam citu romantiku. Turklāt netālu varēja redzēt izgaismotās debesis no Žagarkalna un Ozolkalna prožektoriem, tāda kā pamales ziemeļblāzma.

Amatas_taka_13Lai arī šis šodien nebija mūsu mērķis, vēlos pieminēt, ka uz Amatas takas atrodas daudz geocaching slēpņu (Amata trail http://www.geocaching.com/bookmarks/view.aspx?guid=184d8a08-242c-43d7-854e-92d5cf766a3b), kopā treilā ietilpst veseli 46 slēpņi. Bet tie nav vienīgie, jo gan takas pusē, gan otrā Amatas pusē ir vēl slēpņi.

 

Advertisements

One thought on “Amatas taka ziemā

  1. karinajanova January 5, 2015 / 10:26 pm

    Forši, uz uzrakstīji. Ļoti smuki!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s